علائم خرابی باتری

علائم خرابی باتری
یکی از علائم خرابی باتری این است که هنگام استارت زدن، باتری نتواند استارت را به حرکت در آورد. علامت دیگر کم شدن پی در پی آب خانه های باتری است. نشانه سوم هم شیرین شدن آب باتری است.
آزمایش باتری
برای آزمایش باتری درب خانه های باتری را باز می کنیم و بوسیله سیم (کابل) نسبتاً ضخیم دو قطب باتری را به هم وصل می کنیم اگر آب داخل هر یک از خانه های باتری جوشید و غلیان کرد آن خانه باتری خراب است و باید صفحات داخل آن خانه عوض شود و چون این کار (تعویض صفحات) بطور اصولی انجام نمی شود، بهتر است باتری اتومبیل عوض شود.
باتری اتمی (خشک)
باتری اتمی به باتری هایی که صفحات داخل آن قبل از ساخت، شارژ شده و به صورت دسته صفحه در آمده و در نهایت با مونتاژ، شکل نهایی خود را پیدا می کند، گفته می شود.
باتری های اتمی یا خشک نیاز به بازدید و نگهداری کمتری نسبت به باتری های اسیدی دارند و معمولاً روی آنها چشمی تعبیه شده است. این چشمی نشان دهنده سه رنگ قهوه ای، سبز و سفید می باشد.
باتری های اتمی یا خشک نیاز به بازدید و نگهداری کمتری نسبت به باتری های اسیدی دارند.
تشخیص قطب مثبت از منفی
شناختن قطبین باتری از این نظر اهمیت دارد که اگر در موقع نصب باتری جای دو قطب اشتباه شود باعث خرابی صفحه های باتری می شود.
قطب مثبت با علامت بعلاوه (+) یا P و رنگ قرمز مشخص می شود و قطب منفی با علامت منفی (-) یا N و رنگ های مشکی یا آبی مشخص می گردد.
چنانچه کابل قطب مثبت را تعقیب کرده، باید به استارت وصل شده باشد و سیم قطب منفی که معمولاً ضخیم تر است به بدنه اتاق یا شاسی اتومبیل متصل است.
رنگ صفحات مثبت باتری به رنگ قهوه ای و رنگ صفحات منفی به رنگ خاکستری است. جنس صفحات مثبت از اکسید سرب و جنس صفحات منفی از هیدرواکسید سرب می باشد و به همین علت اسید سولفوریک صفحات باتری را از بین نمی برد.